Poprava slonem

Ilustrace z knihy Akbarnama, oficiální kroniky vlády Akbara Velikého, třetího mughalského císaře

Poprava slonem, zvaná též Gunga Rao, byla metoda vykonání trestu smrti používaná především v jižní a jihovýchodní Asii, a to zejména v Indii, kde byli sloni indičtí používáni k rozdrcení, rozčtvrcení nebo mučení zajatců během veřejných poprav. Zvířata bývala vycvičena k okamžitému zabití obětí nebo k jejich pomalému mučení. Sloni, kteří byli nejvíce využíváni královskou rodinou, symbolizovali vládcovu moc nad životem a smrtí svých poddaných, stejně jako jeho schopnost ovládat divoká zvířata.[1]

Pohled na slony zabíjející zajatce zaznamenali evropští cestovatelé v dobových denících a zprávách o životě v Asii. Tato praxe byla nakonec potlačena evropskými koloniálními mocnostmi, které tuto oblast obsadily během 18. a 19. století. I když se tato metoda nejvíce používala v Asii, v minulosti byla občas využita i evropskými či africkými státy. Použití slonů k popravě vzbouřených vojáků je například zaznamenáno ve starověkém Římu i starověkém Kartágu.

  1. Thomas T. Allsen (3 Jun 2011). The Royal Hunt in Eurasian History. University of Pennsylvania Press. s. 156. ISBN 978-0812201079.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy